معرفی سایت و اپلیکیشن های کاربردی آموزش زبان انگلیسی

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی استفاده از سایت ها و اپلیکیش های آموزشی جهت یادگیری مطالب جدید بویژه زبان های خارجی بسیار مفید و کارآمد است. این امر در حوزه یادگیری زبان انگلیسی بسیار پررنگ تر بوده است به دلیل اینکه به ما کمک می کنند که در همه حال در معرض یادگیری و تمرین زبان انگلیسی باشیم. پس اگر به یادگیری زبان علاقه مندید اما به هر دلیلی امکان شرکت در کلاس های تقویتی را ندارید، اپلیکیشن های حرفه ای بهترین گزینه اند برای اینکه شما با زبان در تعامل باشید. از طرفی اپلیکیشن های آموزشی بر روی انواع گوشی های همراه به راحتی قابل نصب اند و استفاده از آنها بسیار ساده و با کارایی بالا هست.

از لحاظ علمی اگر در زمان یادگیری زبان انگلیسی، همزمان حس بینایی و شنوایی درگیر شوند نتیجه آن بسیار اثربخش تر و سریع تر خواهد بود. ولی در حین خواندن کتاب چون معمولا فقط از یکی از حواس پنج گانه استفاده می شود سرعت فراگیری زبان کندتر است. در واقع علت اصلی اینکه در کشورهای انگلیسی زبان بهتر و عمیق تر می توانید زبان را یاد بگیرید همین است چون افراد در شرایط واقعی محیط از حواس پنج گانه خود بیشتر استفاده می کنند، بنابراین اساسا یادگیری با کیفیت تر و سریعتری خواهند داشت. از اینرو طراحان اپلیکیشن های حرفه ای هم با در نظر گرفتن این نکته مهم و با تحقیق و بررسی های هوشمندانه در به کارگیری روش های موثر آموزشی دست به ساخت و طراحی اینگونه اپلیکیشن ها زده اند.

فواید و نکات استفاده از اپلیکیشن های آموزش زبان:

  • مزیت مهمی که اپلیکیشن های آموزش زبان دارند این است که گوشی همراه همیشه در دسترس و همراه شما هست و شما در وقت های اضافه و فراغت خود به راحتی می توانید به مرور زبان انگلیسی در قالب فایل های صوتی، تصویری و ویدئویی بپردازید. علاوه بر اهداف آموزشی اکثر اپلیکیشن ها سرگرم کننده و مفرح هستند و مانع خستگی زودهنگام شما می شوند.
  • به این نکته مهم توجه داشته باشید که تنها نصب کردن اپلیکیشن های آموزشی روی گوشی منجر به یادگیری زبان انگلیسی نمی شود، باید برنامه شخصی بسیار مدون و منظمی برای استفاده از آنها داشته باشید که سریعتر به نتیجه مورد نظر برسید. توصیه ما بر این است که در کنار این گونه ابزارهای آموزشی از اساتید مجرب و منابع دیگر نیز استفاده کنید.
  • شما باید با توجه به نیاز خود اپلیکیشن های مربوط به تقویت لغت یا اصطلاحات، گرامر، مهارت شنیداری، مهارت نوشتاری و غیره را انتخاب و نصب کنید و اگر قصد دارید تمام مهارت های زبانی را از ابتدا و با سطح بندی مناسب خود تقویت کنید از اپلیکیشن های جامع یادگیری زبان مانند:

Rosetta Stone App Learnit App,  Whitboard App, و غیره استفاده کنید.

در ادامه به معرفی چندین سایت و اپلیکیشن کاربردی می پردازیم.

معرفی 12سایت و اپلیکیشن پیشنهادی:

News in Levels App

اپلیکیشن و سایت آموزشی  News in Levelsیا اخبار سطح بندی شده، اخبار روز در حوزه های مختلف را در سه سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته و به طور خاص برای زبان آموزان و برای اهداف آموزشی طراحی شده که به همراه متن کامل و کوتاه شده هر بخش خبری مطابق با سطح مورد نظر و کلمات جدید آن قسمت ارائه می شود. این نرم افزار به تقویت زبان، روانی و سرعت کلام و افزایش سطح لغات شما کمک می کند و شما می توانید با هر سطح زبان اخبار انگلیسی گوش کنید و به راحتی روی گوشی های اندروید و ios  قابل نصب است.

آدرس سایت:https://www.newsinlevels.com

BBC Learning English

یکی از محبوب ترین ارائه دهندگان مطالب آموزش زبان انگلیسی در جهان سایت و اپلیکیشن رایگان   BBC Learning English  است که ویژگی های فوق العاده ای دارد و بیش از 75 سال است که به میلیون ها نفر در بیش از 100 کشور کمک کرده که زبان انگلیسی خود را تقویت کنند. اگر می خواهید تلفظ و مهارت شنیداری خود را بهبود دهید، گرامر بخوانید، درک مطلب خود را ارتقاء دهید، انگلیسی را از طریق داستان های موضوعی جدید ارتقاء دهید یا جدیدترین عبارات را برای استفاده در مکالمات روزانه را به همراه صدها فایل صوتی و ویدئوهای متنوع یاد بگیرید، از طریق سایت و یا اپلیکیشن BBC Learning English اقدام کنید.

آدرس سایت:       https://www.bbc.co.uk

YouGlish

سایت  YouGlishیک سایت بسیار کاربردی برای تقویت تلفظ و لهجه است. با نوشتن کلمه یا عبارت مورد نظر خود در قسمت مشخص شده، این سایت آن را از بین هزاران ویدئوی یوتیوب سرچ کرده و برای شما به ترتیب نمایش می دهد. یکی از خدمات عالی این سایت این هست که شما می توانید لهجه مورد نظر مثلا امریکایی، بریتیش، استرالیایی، ایرلندی، کانادایی، اسکاتلندی و یا نیوزلندی را انتخاب کنید که در اینصورت فقط ویدئوهای همان لهجه به شما نشان داده می شوند و با انتخاب گزینه All  ویدئوهای تمام لهجه ها نشان داده می شوند.

آدرس سایت:          https://youglish.com

Rosetta Stone App

رزتا استون بدون شک یکی از مشهورترین و بهترین برنامه‌های آموزش زبان است که برنامه یادگیری زبان شگفت انگیز و پرمخاطبی دارد و از لحاظ فنی بسیار حرفه ای است که توسط میلیون ها زبان آموز در سرتاسر دنیا استفاده می شود، بیش از ۲۰ سال است که بصورت مداوم توسط بهترین اساتید آموزش زبان انگلیسی در دنیا ویرایش شده و نسخه جدید آن هر ساله منتشر می شود. این نرم افزار  بسیار واضح و با سرعتی آگاهانه حرکت می‌کند. بخصوص اگر شما با یک زبان تازه آشنا می‌شوید و می‌خواهید پایه محکمی برای واژگان و دستور زبان ایجاد کنید کلمات و اصطلاحات اساسی را یاد می‌گیرید و می‌آموزید که چگونه صحبت کنید، بخوانید و بنویسید. هر درس شامل یک درس اصلی است، و پس از آن بخش های ضمیمه ای مانند تلفظ، صحبت کردن، خواندن، گوش دادن، واژگان، دستور زبان و مرور قرار می‌گیرد.

آدرس سایت: https://www.rosettastone.com     

Ieltsliz App

در اپلیکیشن و سایت آموزشی Ieltsliz خانم Liz  که یک مدرس آیلتس باتجربه است به صورت تخصصی مهارت های و تکنیک های مختلف آزمون آیلتس را تدریس می کند. در واقع صدها کلاس ویدیویی رایگان در خصوص مهارت ها و استراتژی های آیلتس در اختیار شما می گذارد. شما می توانید این اپلیکیشن را به راحتی روی گوشی نصب کنید و یا از طریق سایت و حتی کانال یوتیوب خانم لیز از مطالب آموزشی آن استفاده کنید.

آدرس سایت:             https://ieltsliz.com

Learnit App

“لرنیت” یک اپلیکیشن ایرانی برای یادگیری زبان انگلیسی است که توسط طراحان خلاق ایرانی ویژه کاربران ایرانی طراحی شده است. این نرم افزار زبان را به شیوه ای موثر و گام به گام آموزش می دهد و برای استفاده از آن نیازی به دانش قبلی  ندارید و با هر سطح زبانی می توانید از این برنامه کاربردی و جذاب استفاده کنید.  این اپلیکیشن دارای سطوح مختلفی است که آموزش را سطح مقدماتی شروع کرده و تا سطح پیشرفته ادامه می دهد و شامل بخش های مختلفی  نظیر : واژگان(Vocabulary)، مکالمه(Conversation)، گرامر(Grammar)، چالش گفتار (Speaking)،  چالش شنیدار (Listening)، چالش لغات (Vocabulary Review) است. از جمله قابلیت های کاربردی نرم افزار لرنیت رابط کاربری ساده، آموزش به زبان فارسی، امکان یادگیری سمعی و بصری، محتوای آموزشی منسجم و سازمان یافته، امکان کار با برنامه بدون نیاز به اینترنت، آموزش در قالب بازی و تمرین های متنوع است.

6 Minute English App

اپلیکیشن 6 Minute English صوت های آموزشی مختلفی که در حدود 6 دقیقه هستند را همراه با متن کامل صوت ها و لیست کلمات جدید ارائه می دهد. استفاده از این اپلیکیشن کاربردی و مفید به شما کمک می کند گرامر، سطح لغت و مهارت گفتاری و شنیداری خود را تقویت کنید. با توجه به اینکه لهجه بریتیش دارد داوطلبین آیلتس می توانند برای تقویت شنیداری خود از آن بهره ببرند.

آدرس سایت:         https://www.bbc.co.uk

AWE App

اپلیکیشن آموزشی   AWEبه صورت تخصصی روی مهارت رایتینگ کار می کند. تمام اصول انواع رایتینگ آکادمیک و ساختارها و روش نگارش آنها آموزش داده شده است.  این اپلیکیشن برای داوطلبین آزمونهایی که نیاز به نگارش دارند مانند آزمون آیلتس و تافل به طور خاص و به طور کلی برای تمام زبان آموزان سطوح متوسط به بالا که علاقمند به نوشتار انگلیسی هستند بویژه افرادی که به مدرس دسترسی ندارند بسیار مناسب است چون تمام نکات با جزئیات و با مثال آموزش داده شده است که به صورت رایگان و به راحتی روی گوشی همراهتان قابل نصب است.

IELTS Prep App

اپلیکیشن IELTS Prep که از طرف British Council طراحی و ارایه شده است. اپلیکیشنی بسیار کاربردی برای آمادگی آزمون آیلتس است که برای متقاضیان این آزمون بسیار مفید است. تمرکز اصلی آن روی بخش های Listening and Speaking tests است. که در این حین نکات کلیدی در مورد لغات و گرامر  نیز بیان می کند.

Memrise

یکی دیگر از نرم افزارهای آموزش زبان نرم افزار”ممرایز” است که علاوه بر اپلیکیشن،وب سایت جامع و خوبی دارد که میتوانید از طریق آن نیز به یادگیری بپردازید.

آدرس سایت: https://www.memrise.com

Elsa Speak(English Language Speech Assistant)

اپلیکیشن Elsa Speak پلتفرمی تخصصی برای تقویت مهارت گفتاری زبان آموزان است که روی لهجه امریکن تمرکز دارد. و علاوه بر آن هر روز نیز کلمه و اصطلاحاتی جدیدی را در قالب نوتیفیکیشن آموزش می دهد.

Duolingo App

اپلیکیشن “دولینگو” با بیش از 300 میلیون کاربر، یکی از  محبوب ترین پلتفرم آموزش زبان در جهان است.  آموزش رایگان و محیط آموزشی سرگرم کننده ای دارد.

Genius Application

اپلیکیشن “Genius” یک ابزار بسیار کاربردی برای گوش دادن به آهنگ های انگلیسی با متن آنها هست. از طریق بخش جستجوی این اپلیکیشن به راحتی می توانید آهنگ های انگلیسی مورد علاقه خود از خوانندگان مختلف را پیدا کنید و روی گوشی همراهتان به راحتی گوش کنید.

سه سایت متفرقه برای تقویت اسپیکینگ یا مکالمه زبان:

Speakalley 

Penpal

wespeke