کتاب های صوتی برای بهبود زبان انگلیسی

اکثر زبان آموزانی که در روند یادگیری زبان انگلیسی هستند در کشور یا محیطی غیر انگلیسی زبان زندگی می کنند و معمولا دسترسی راحت به اشخاصی که زبان انگلیسی زبان مادری آنها باشد و تمایل به تعامل روزمره داشته باشند تقریبا سخت است. از طرفی در روند یادگیری زبان به طور معمول خواندن و نوشتن به خوبی و راحتی پیش می رود اما شنیدن و درک مطلب نیاز به تمرین خیلی بیشتری دارد.

از لحاظ تکنیکی در یادگیری یک زبان جدید و برقراری ارتباط معمولا 9% از وقت ما صرف نوشتن، 16% صرف خواندن، 30% صرف حرف زدن و حدود 40 تا 50% صرف شنیدن می شود. بنابراین اهمیت گوش دادن در یادگیری یک زبان جدید بسیار جدی و غیر قابل انکار است.

خبر خوب اینکه گوش دادن به کتابهای صوتی انگلیسی بویژه کتابهایی صوتی انگیزشی و موفقیت یک تیر و دو نشان است! چون همزمان به شما این امکان را می دهند که نه تنها تلفظ دقیق و درست را در خوانش صوتی کتاب که معمولا با صدای  نویسنده است را بشنوید و گوش شما به شنیدن و درک زبان انگلیسی عادت کند بلکه با داشتن محتوای انگیزشی و تاثیرگذار و ارائه راهکارهای اصولی برای داشتن سبک زندگی شاد، حس امید و انگیزه مخاطب را افزایش داده و طرز نگرش و دید مثبت به آینده ایجاد کرده و منجر به ارتقاء اعتماد به نفس و عزت نفس نیز می شود. بنابراین شنیدن این گونه کتاب ها را مانند یک تمرین جدی بگیرید و نیاز نیست معنی تک تک کلمات را بدانید، در واقع درک کلی مفهوم یک پاراگراف یا صفحه برای شما کافی است.

فواید گوش دادن منظم به کتب صوتی انگیزشی به زبان انگلیسی:

 • توسعه فردی، ایجاد نگرش مثبت و کسب اصول موفقیت و شادی
 • دسترسی به لهجه ی زیبا و اصیل
 • شنیدن متن های طولانی و آموزنده
 • شنیدن تلفظ صحیح واژگان و آهنگ کلام زیبا
 • عدم محدودیت زمان و مکان برای شنیدن و یادگیری
 • امکان گوش کردن به آنها حین انجام کارهای دیگر
 • جایگزینی مناسب برای اشخاصی با فرصت مطالعه محدود
 • منابع بسیار متنوع کتب صوتی و انتخاب بر طبق علایق شخصی

نکات کاربردی در حین شنیدن کتاب صوتی:

 1. انتظار درک کل محتوای هر بخش را نداشته باشید، درک کلی کفایت می کند.
 2. لازم نیست بعد از شنیدن هر کلمه جدید مکث کنید و دنبال ترجمه آن باشید.
 3. از پروسه گوش دادن لذت ببرید و سعی کنید از محتوای انگیزشی یاد بگیرید.
 4. برای پیدا کردن و یادگیری نکات مهم دقیق تر گوش دهید.
 5. تکرار کنید. (بعضی کتب را چند بار در فواصل مختلف گوش دهید.)
 6. سعی کنید کتاب هایی را انتخاب کنید که برای شما جذاب باشند، خوشبختانه کتابهای انگیزشی برای اکثریت و عموم مردم جالب هستند.
 7. از بین کتابهای انگیزشی سایت کتابهای که بیشتر علاقه دارید و یا از قبل با نسخه فارسی آنها آشنا بودید انتخاب کنید بدین ترتیب درک شما خیلی بهتر خواهد بود.
 8. حین گوش دادن هرگز ناامید و یا تسلیم نشوید، هر چه بیشتر گوش دهید فهم مطلب آسان تر و لذت بخش تر می شود.
 9. اگر سطح زبان شما زیاد بالا نیست توصیه می شود ابتدا خلاصه ترجمه فارسی را تهیه و مطالعه کنید و بعد از اینکه کلیات محتوا را آگاه شدید گوش دادن کتاب صوتی را شروع کنید.

لیست کتابهای صوتی انگیزشی موجود در سایت انگلیش پلاس:

کتابهای انگیزشی صوتی موجود در سایت به زبان انگلیسی و از نویسندگان معروف انگیزشی اند که اکثرا از کتابهای پرفروش نیویورک تایمز و در سرتاسر دنیا مشهور هستند.